Екологичното и здравното образование заемат приоритетно място в българското училище днес. Целта е формиране на такава ценностна система у младото поколение, която да доведе до отговорно поведение към околната среда и личното здраве, до изграждане на екологична и здравна култура. За да се придобие това екологично образование и поведение, подрастващите трябва да се приобщят към създадената от обществото екологична култура. Това предполага активно усвояване на нови ценности, познания и изграждане на активна гражданска позиция за опазване на околната среда от замърсяване, използване на нови технологии за рециклиране на отпадъци и съхраняване на природните ресурси на нашата планета – Земя.Идеята за създаване на нов вид „Изнесено обучение и спортуване”, където приоритет няма да са затворените и прашни пространства, обзаведени с модерни технологии,излъчващи вредни за учениците лъчения,а оборудване на спортен кът в училищния двор,който сме убедени, че ще стане любимо място на всички ученици от нашето училище. По този начин искаме да се преборим със заседналия начин на живот сред подрастващите и да им създадем условия за спорт сред природата и същевременно да популяризираме природозащитните и здравни идеи.
Учителите и учениците от училището са участвали в международната кръгла маса на тема „За чисто училище” организирана от СРСНПБ с ръководител Самуил Шейнин.
Ученици, учители и родители, въодушевени от идейния замисъл на настоящето проектно предложение, което е в съответствие с цялостната Стратегия за развитие на екологично възпитание и отговорности у младите хора, определихме като:
ГЛАВНА ЦЕЛ
Разширяването и повишаването на теоретическото и практическото равнище на знанията на учениците по въпросите, свързани с опазването на околната среда, чрез промяна на тяхното екологично мислене, поведение и начин на живот и формиране отношение към мястото, ролята и отговорността на всеки човек към природната среда и нейното опазване.
ОСНОВНИ ЗАДАЧИ ЗА РЕАЛИЗИРАНЕ НА ПОСТАВЕНАТА ЦЕЛ:
- Създаване на Еко кът- класна стая на открито;
- Приобщаване на учениците към идеята за почистване и опазване на природата ;
- Присъединяване на родителската общност за оказване на съдействие при изграждане на зеления кът в двора на училището;
- Изграждане на трайни навици у учениците за опазване на околната среда.
ДЕЙНОСТИ:
- Изграждане на беседка за провеждане на интерактивни уроци, теоретични и практически дейности, с екологична насоченост.
- Монтиране на фитнес уреди на открито, които ще съдействат за намаляване на стреса у учениците и едновременно с това ще окажат своето благоприятно влияние върху развитието на подрастващия организъм и борбата с болестите на века – диабет и затлъстяване.
- Залесяване и озеленяване на двора като се създаде горист пояс от страната с изглед към ТЕЦ с цел намаляване силната замърсяемост на въздуха, която е и причина за честите заболявания на дихателната система .
- Оформяне на цветни алеи, които освен, че оказват естетическо въздействие върху учениците ще спомогнат за формиране на умения за отглеждане на растения и тяхното опазване.
- Провеждане на уроци на открито, което ще бъде добър пример за интегриране на екологичното образование с предмети от различни културно – образователни области.
- Сформиране на екип, който ще контролира опазването на Еко – къта.
- Отразяване на „зелените” инициативи на учениците в местните медии, като се информира обществеността за хода на проектните дейности и се популяризират идеите сред учениците от община Гълъбово.
Планираните дейности по проекта са естествено продължение на активната гражданска позиция, проявена от нашите ученици в Общонационалната кампания „Да изчистим България за един ден”. Отговорното им поведение към околната среда се прояви и в организацията и провеждането на кампанията осъществена на 22.ІV.2014 год. в Деня на планетата Земя.
ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ ОТ РЕАЛИЗИРАНЕТО НА ПРОЕКТА:
- Създадена класна стая на открито;
- Оборудван фитнес кът;
- Залесяване с многогодишни дръвчета ;
- Сформиран екип за опазване на Еко-къта;
- Осъществена разнообразна практическа дейност на учениците ,която ще се извърши чрез доброволен труд, в който ще участват и учители, служители, родители;
- Разгърната дейност за популяризиране на природозащитните и здравни идеи;
- Повишено равнище на екологичните знания и изградена култура на общуване с природата;
- Мотивирани ученици за системни знания със спортна дейност;
- Намалена заболеваемост на дихателните пътища;
- Изградени умения за водене на здравословен начин на живот.